piątek, 9 marca 2012

Orange Prize 2012 - nominacje (część pierwsza)

Już trzeci raz prezentuję wam dwadzieścia książek nominowanych do mojej ulubionej nagrody literackiej. Na początek trochę statystyk i dat:
 • To już siedemnasta edycja tej nagrody.
 • Wśród autorek znalazły się w tym roku trzy Irlandki, osiem Brytyjek, siedem Amerykanek, jedna Szwedka i jedna Kanadyjka.
 • Tylko pięć książek to debiuty - ich autorki to Karin Altenberg, Erin Morgenstern, Madeline Miller, Stella Tillyard, Amy Waldman.
 • Wśród dwudziestki są trzy autorki, które były uprzednio do tej nagrody nominowane, trzy, które znalazły się w finale, jedna z nich wygrała w przeszłości w kategorii debiutów, a jedna z nich jest byłą zwyciężczynią.
 • Wśród nominowanych książek są zarówno powieści współczesne, jak i historyczne, które obejmują czasy od starożytnej Grecji, przez czasy Regencji, dziewiętnastowieczne Hebrydy, po Berlin w czasach drugiej wojny światowej.
 • Finałowa lista zostanie ogłoszona 17 kwietnia, a zwyciężczynię poznamy 30 maja.
A teraz szczegóły!
Island of Wings”, Karin Altenberg – w 1830 młody pastor i jego żona osiedlają się na odległej wysepce St Kilda, na Hybrydach; w tych surowych warunkach ich małżeństwo zostaje poddane prawdziwej próbie. Powieść o miłości i utracie, rozgrywająca się w dzikich krajobrazach nieprzystępnej wyspy.
On the Floor”, Aifric Campbell powieść rozgrywająca się w świecie wielkich finansów i korporacji, portret bohaterki, która przeżywa kryzys. Powieść napisana przez kobietę, która porzuciła pracę w korporacji, by zostać pisarką.
“The Grief of Others”, Leah Hager Cohen poruszająca powieść o rodzinie, która stara się pogodzić ze śmiercią dziecka, o sekretach z przeszłości, które mogą zrujnować ich przyszłość.
“The Sealed Letter”, Emma Donoghue – decyzją panelu sędziowskiego, Donoghue została w tym roku nominowana za powieść, która została wydana w Kanadzie w 2008 roku. Opowiada ona prawdziwą historię skandalicznego rozwodu z 1864 roku.
“Half Blood Blues”, Esi Edugyan – powieść, która była nominowana do ostatniej nagrody Bookera. Pisałam o niej króciutko tutaj. 
“The Forgotten Waltz”, Anne Enright – nowa powieść zwyciężczyni Man Bookera z 2007 roku. To osadzona w Dublinie powieść o miłości i zdradzie, więzach rodzinnych, opowiadana głosem uwodzicielki, Giny.
“The Flying Man”, Roopa Farooki – pierwsza powieść autorki, „Bitter Sweets”, była nominowana w 2007 do nagrody Orange dla debiutujących pisarek. W swojej piątej powieści Farooki snuje opowieść zainspirowaną historią jej ojca, hazardzisty, żyjącego ponad stan, porzucającego żony i dzieci.
“Lord of Misrule”, Jaimy Gordon – powieść osadzona w środowisku wyścigów konnych w Zachodniej Wirginii. Książka niespodziewanie zdobyła w US National Book Award, przynosząc jej autorce uznanie w Stanach.
“Painter of Silence”, Georgina Harding – portret Rumunii w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Historia przyjaźni pomiędzy głuchoniemym mężczyzną a pielęgniarką, którzy komunikują się za pomocą rysunków i wspólnych wspomnień z dzieciństwa.
“Gillespie and I”, Jane Harris – opowieść o samotności i obsesyjnej miłości, opowiedziana z perspektywy starszej kobiety, żyjącej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Historia o sztuce, miłości i tragedii w epoce wiktoriańskiej.
Zapraszam na część drugą!

1 komentarz:

 1. lirael
  2012/03/11 10:09:56
  Bardzo zaintrygowała mnie Island of Wings. To może być świetna rzecz.
  Co do Roopy Farooki, to zachowuję sceptyczną ostrożność. Przeczytałam i zrecenzowałam średniawe "Bitter Sweets".
  Straszliwie zaciekawił mnie Painter of Silence Georginy Harding, mam przeczucie, że ta książka by mi się bardzo podobała. Już sama okładka cudna!
  Gillespie and I Jane Harris od kilku tygodni mam na liście książek do kupienia na pewno. Przeczytane recenzje nie pozostawiają wyboru. Podobno rewelacja!

  OdpowiedzUsuń