czwartek, 29 marca 2012

"Kind of Cruel" - Sophie Hannah


Cierpiąca na bezsenność Amber Hewerdine postanawia wypróbować hipnozę jako ostatnią deskę ratunku. Podczas sesji wypowiada słowa: Kind. Cruel. Kind of cruel. (A propos, trudno je przetłumaczyć sensownie; moim zdaniem dobry, zły, niedobry to kombinacja, która zachowuje oryginalne znaczenie.) Czy to możliwe, że te słowa, które nic dla niej nie znaczą, mogą być powiązane z morderstwem młodej dziewczyny, Katharine Allen, której Amber nie zna?
„Kind of Cruel” to siódma książka Sophie Hannah w cyklu, którego bohaterami są Charlie Zailer i Simon Waterhouse. O trzech z nich pisałam na blogu i tak się zastanawiam, jak najlepiej opisać moje wrażenia... Ile razy można powtarzać te same frazesy, chwalić, wynajdować nowe superlatywy, porównywać książki, zastanawiać się, które z nich są lepsze... Czy to zachęci potencjalnego czytelnika, który nigdy nie czytał thrillerów Sophie Hannah? Może lepiej nie porównywać zbytnio, może tym razem trzeba zacząć od początku?
Sophie Hannah, jak wielu autorów kryminałów i thrillerów obecnie, prowadzi wielogłosową narrację – oddaje głos Charlie i Simonowi, którzy prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa i Amber, która stara się rozwikłać własne problemy i dowiedzieć, jakie sekrety skrywają jej najbliżsi. Dodatkowo akcję przeplatają monologi Ginnie, terapeutki, w których poznajemy nieprawdopodobną historię z życia Amber, która zaważyła na jej późniejszym życiu.
Amber to ciekawa i, jak dla mnie, nieco irytująca postać. Jest sarkastyczna, bardzo inteligentna i przy tym często wybuchowa. Jej temperament jest jeszcze bardziej wystawiony na próbę, bo Amber wraz z mężem są opiekunami dwóch małych dziewczynek, a w dodatku od osiemnastu miesięcy nie jest w stanie zasnąć dłużej niż na pół godziny. A jednak ta pewna siebie kobieta pełna jest wewnętrznych problemów i kompleksów, co czyni ją interesującą bohaterką. Z kolei Simon i Charlie, główni bohaterowie serii, to postacie od dawna intrygujące czytelników – ich związek z książki na książkę staje się coraz bardziej pogmatwany i skomplikowany. Chociaż jak na mój gust zbyt mało było w tej książce fragmentów poświęconych tej parze, to za to dowiadujemy się bardzo interesujących szczegółów z życia Simona, szczegółów, które mam nadzieję w przyszłych powieściach zostaną jeszcze bardziej rozwinięte.
„Kind of Cruel” to bardzo wciągający thriller psychologiczny, w którym autorka dotyka problemu osobowości narcystycznej, zależności i toksycznego wychowania, a także interesująco pisze o rodzinnych problemach i wzajemnych relacjach między ich członkami. Rodzina to interesująca komórka społeczna, a w rodzinie Amber pełno jest niedomówień, tajemnic i toksycznych relacji, które Hannah świetnie ukazuje i analizuje. Fakt, tym razem rozwiązanie mnie nie zaszokowało i nie zaskoczyło, ale mimo wszystko uważam, że jest to świetnie napisany thriller. Przede wszytskim dlatego,że mimo iż czytelnik zdaje się rozumieć, kto jest odpowiedzialny za popełnione zbrodnie, to sporo czasu zajmuje wyjaśnienie ich przyczyn. Do minusów powieści zaliczyłabym także fakt, że Hannah pozwala swoim bohaterom-policjantom zachować się tak nieprofesjonalnie, przekazując poufne informacje osobom postronnym. Rozumiem, że w jakiś sposób trzeba było to zrobić, ale jestem pewna, że nawet w bardzo zrelaksowanym komisariacie takie rzeczy nie mogłyby mieć miejsca!
Jednak mimo tego „Kind of Cruel” to bardzo ciekawy i trzymający w napięciu thriller z powikłaną akcją i bohaterami, wobec których czytelnik nie pozostaje obojętny. Myślę, że Sophie Hannah to autorka, której powieści stoją zwykle na wyższym poziomie niż przeciętne thrillery i chociaż zdarzają się jej lepsze i gorsze książki, dla mnie należy ona do czołówki pisarzy tego gatunku.
Jak zwykle Sophie Hannah pracuje już nad nowym thrillerem pod tytułem „The Carrier”, który ukaże się w lutym 2013 roku. A zainteresowanym powieściami Sophie Hannah podaję kolejność książek:
Little Face (2006) - Twarzyczka
Hurting Distance (2007) - Przemów i przeżyj
The Point of Rescue (2008) - Na ratunek
The Other Half Lives (2009) - Druga połowa żyje dalej
A Room Swept White (2010)- Powiedz prawdę
Lasting Damage (2011) – Zabójcze marzenia
Kind of Cruel (2012) - tej książki jeszcze nie przetłumaczono

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz