wtorek, 30 listopada 2010

The Missing (Zaginieni) - Jane Casey

Za oknami zimny wiatr hula wszędzie, w nocy zaczął padać śnieg, a w domu ciepłe kaloryfery, kubek z herbatą i ciekawa książka. The Missing, debiutancki thriller Jane Casey towarzyszył mi przez dwa dni, podtrzymując moją uwagę, dostarczając emocji i pomagając zapomnieć o zimowej pogodzie na dworze. Zaskakujące zwroty akcji i niespodziewane wypadki powodują, że książkę wprost się połyka, aż do nieoczekiwanej konkluzji.
Dwunastoletnia Jenny Shepherd znika pewnego dnia bez śladu. Po kilku dniach zwłoki dziecka znajduje w pobliskim lesie jej nauczycielka, Sarah Finch. Sarah zostaje od początku wplątana w śledztwo, a jej odkrycie dotyka bolesnej przeszłości... Kiedy Sarah była małą dziewczynką, jej starszy brat, Charlie, również zaginął. Zagadka jego zniknięcia przyczyniła się do rozpadu małżeństwa ich rodziców i alkoholizmu matki.
Narrację prowadzoną w pierwszej osobie przez Sarę przeplatają wspomnienia sprzed szesnastu lat, ponumerowane według ilości czasu, jaka minęła od zaginięcia Charliego. O ile główny wątek powieści wciąga, rozwija się szybko i przynosi ciągłe zwroty akcji, o tyle retrospekcje wydały mi się jeszcze ciekawsze. Przedstawiają one, krok po kroku, rozkład rodziny Sary i Charliego, początkowe zmagania z policją, napięcie i rozpacz, a przede wszystkim skupiają się na małej Sarze, jej reakcji na zniknięcie brata i wpływie tej tragedii na życie dziewczynki. Sarah to ciekawa postać, niepewna i pełna kompleksów, po ludzku niedoskonała. Kiedy poznajemy jej przeszłość, kawałek po kawałku, zaczynamy lepiej rozumieć jej postępowanie i jej motywacje.
The Missing to ciekawy thriller psychologiczny, który wciąga czytelnika i w sam raz nadaje się na spędzenie wieczoru lub dwóch przy kominku (jeśli go macie) lub pod ciepłym kocykiem (moja opcja). Książka została też przetłumaczona na język polski jako Zaginieni i wydana w październiku tego roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Polecam wielbicielom ciekawych, wciągających kryminałów psychologicznych, które zmuszają czytelnika do zastanowienia się nie tylko nad tym, kto jest winien, ale także co dzieje się w głowach bohaterów. A mnie podczas czytania przypomniał się inny debiutancki thriller, In The Woods Tany French, autorki podobnie jak Jane Casey pochodzącej z Irlandii, w Polsce przetłumaczony jako Zdążyć przed zmrokiem. Porusza on podobną tematykę - zaginięcie dziecka, trauma jaką to wydarzenie powoduje w życiu innych osób. Jednak The Missing to moim zdaniem zdecydowanie ciekawsza powieść i jeśli miałabym Jane Casey porównać do innych autorów, to byłaby to chyba Sophie Hannah, wciąż dzierżąca palmę mistrzyni thrilleru psychologicznego. Ale debiut Jane Casey jest naprawdę udany i na pewno sięgnę po jej kolejną książkę, The Burning. W przygotowaniu jest też kolejna powieść tej autorki, The Reckoning. A na razie - Little Face (Twarzyczka) Sophie Hannah chyba się doczekała na swoją kolej!
Pozdrawiam ze śnieżnego Londynu.

1 komentarz:


 1. tajemnica33
  2010/11/30 14:24:35
  Gdzieś już słyszałam o tej książce, kurde teraz nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Zabiłaś mi gwoździa :)
  dabarai
  2010/11/30 14:49:13
  Yyyyy... w księgarni? Na portalu Zbrodnia w bibliotece o niej chyba pisali...? Wyszła podobno niedawno, w październiku.

  OdpowiedzUsuń