poniedziałek, 23 lipca 2012

Polecana dziesiątka czytadeł!


Przede wszystkim witam na nowym miejscu. Jeszcze nie do końca urządzona, jeszcze się moszczę, ale nie mogłam się powstrzymać, żeby się nie pochwalić.

Kasia.eire zaprosiła mnie do ułożenia listy polecanych dziesięciu czytadeł, które szum medialny jakoś ominął, a które warte są polecenia. Zasady można znależć tutaj. Ja bardzo lubię polecać książki czytelnikom w bibliotece, dlatego bardzo chętnie przedstawiam wam moją gorąca dziesiątkę! Są w niej tytuły bardziej i mniej znane, są też takie, które swego czasu były bardzo popularne, ale myślę, że cały czas warto je polecać. Aha, i jest ich chyba więcej niż dziesięć...
  1. Eva Rice, „Utracona sztuka dochowywania tajemnic” - niech was nie odrzuca brzydka okładka, książkę naprawdę czyta się świetnie! To historia młodej dziewczyny wchodzącej w dorosłe życie w Londynie w latach pięćdziesiątych, opowieść o miłości, powojennej codzienności i niecodziennej rodzinie. Świetna lektura, o której mało kto wie
  2. powieści Marian Keyes – irlandzkiej autorki, której książki zyskały ogromną popularność, szczególnie seria o rodzinie Walsh'ów. Pierwsza z serii to zarazem debiutancka powieść Keyes, „Arbuz” - pełna humoru historia młodej, samotnej matki, porzuconej przez ojca dziecka zaraz po jego narodzinach.
  3. Jan Karon, „W moim Mitford” - dla tych, którym podobał się „Ksiądz Rafał”, Pełna subtelnego humoru opowieść o pastorze z małego amerykańskiego miasteczka i pełnych charakteru mieszkańcach Mitford. Po prostu balsam na zbolałe serce.
  4. Mercedes Lackey – seria o heroldach Valdemaru. Kiedyś czytałam tylko fantasy, a Lackey należała do moich ulubionych, a teraz mam do tej autorki taki sentyment, że dalej kupuję jej książki, właściwie w ciemno. Pierwsza część serii nosi tytuł „Strzały królowej”.
  5. Noah Gordon, „Medicus” - opowieść-rzeka, tocząca się w XI wiecznej Anglii, a także w Persji, dokąd udaje się jej główny bohater, by pod okiem Awicenny uczycćsię medycyny.
  6. Connie Willis, „Nie licząc psa” - niesamowicie pokręcona opowieść fantastyczna, w której występują koty, wiktoriańskie damy, strusia noga biskupa i historyk podróżujący w czasie. Tak, początek nie ma żadnego sensu, ale uwierzcie mi, potem wszystko staje się zrozumiałe!!
  7. Arturo Pérez-Reverte – przede wszystkim „Klub Dumasa”, ale także „Szachownica flmandzka”, moje dwie ulubione powieści tego autora. Jedna – niesamowicie klimatyczna opowieść książkach, rzadkich manuskryptach, Dumasie i diable, druga – wciągający kryminał z tajemniczym obrazem w tle.
  8. Vikas Swarup, „Q&A” (sfilmowana jako „Slumdog. Milioner z ulicy”) - wciągająca powieść o przypadkach, miłości i wielkiej wygranej.
  9. Lisa See, „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” - przejmująca opowieść o przyjaźni, miłości, zdradzie, tocząca się w XIX wiecznych Chinach. Opowieść o kobietach, matkach, córkach, siostrach, o tradycji i sekretnym języku.
  10. powieści Irvine Shawa – między innymi „Hotel świętego Augustyna”, 'Pogoda dla bogaczy”, „Wieczór w Bizancjum” - świetne powieści, o których zupełnie się teraz nie mówi. Wciągające, klimatyczne, zapomniane. Na podstawie „Pogody..” kiedyś pokazywano serial, ale ja czytałam tylko książkę.
  11. Diane Setterfield, „Trzynasta opowieść” - jedna z moich ulubionych powieści o książkach, tajemnicach, sekretach i klimatycznych domostwach. Dzięki niej zakochałam się w książkach o rodzinnych tajemnicach i zagadkach starych domów.
  12. Khaled Hosseini, „Tysiąc wspaniałych słońc” - pełna napięcia i emocji opowieść o kobietach w Afganistanie, o przyjaźni i rodzinie. Wzruszająca, pełna ciepła i tragizmu opowieść o kobietach, które połączyła trudna przyjaźń.
Wszystkie powieści polecam gorąco. Tak wiem, miało być dziesięć. Ale jakoś mi ciężko było wybrać.

31 komentarzy:

  1. Zapisuję te, których nie czytałam. Pogoda dla bogaczy, jak mogłam zapomnieć! Tej pierwszej szczególnie jestem ciekawa. Fajnie sobie tu urządziłaś :-) Możesz sobie w zakładki dać teraz mojego bloga na blogspocie, chyba ze się przyzwyczaiłaś do tej bloxowej wersji. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy jest przewidziana jakaś nagroda dla pierwszego komentującego na nowym miejscu? Żart :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Hm... mój komentarz powitalny przepadł?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dobra, dobra, znamy te numery, haha

      Usuń
    2. Moje drogie, jak was moge uhonorować? Może po zakładeczce? :P

      Usuń
    3. Zakładeczki zawsze mile widziane. Ale specjalnie nie wysyłaj, może kiedyś przy okazji. Ja tylko tak, żartowałam

      Usuń
    4. Zobaczymy... Nie znacie dnia ani godziny...

      Usuń
  4. Ładnie tu:)
    Dziesiątka mało znana, więc poszperam. Jeszcze kawałek wolnego lata mam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, życzę miłego szperania i czytania!

      Usuń
  5. Ooooo, nareszcie będzie można subskrybować komentarze:) No to drżyj, będę się wpisywał:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już się trzęsę trochę z niecierpliwością, a trochę ze strachu... :)

      Usuń
  6. Hej!
    Jeszcze tutaj nie bylam :) Mam nadzieje, ze 'zgine w tlumie' komentujacych :). Czy bedzie to mozliwe?
    Czytam Twojego bloga, bo wiele obiecuje sobie zwykle po kazdym Twoim wpisie :).
    Dziesiatka trafiona w dziesaiatke :).
    Pozdrowienia - Echo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam i dziękuję, proszę się rozgościć. Więcej postów ze starego bloga przejdzie już niedługo!

      Usuń
  7. To i ja na parapetówkę wpadnę, bo lubię takie imprezy. Ładnie się urządziłaś, życzę dużo dobrych fluidów na nowym miejscu :).
    A z Twojej dziesiątki czytałam serię Noaha Gordona o Medicusie (wspaniała), a poza tym kilka nazwisk znam i kojarzę tytuły, kilka ma do przeczytania, czyli normalnie:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Merci, jeszcze się moszczę... Cieszę się, ze ktoś jeszcze zna Gordona, też czytałam jego serię i kilka innych powieści. Ale Medicus był najlepszy...

      Usuń
    2. Polecam go ilekroć mowa o ulubionych, myślałam, że większość go zna jednak

      Usuń
  8. Zapisuję sobie Mercedes Lackey bo bardzo lubię fantastykę, a resztę znam lub czytałam.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hihi, cieszę się, że coś nowego jednak się znalazło...

      Usuń
  9. Och jaka ciekawa lista! Zapisuje kilka tytulow do sprawdzenia. Chcialabym jedynie dodac, ze "Nie liczac psa" to czesc cyklu ktory roboczo nazywam Pan Dunworthy i spolka, po polsku ukazala sie jeszcze Ksiega Sadu Ostatecznego (jedna ze studentek wyprawia sie do sredniowiecza; trafia troche obok (okolo stu lat obok) zamierzonego czasu i powoduje to powazne konsekwencje) a po angielsku opowiadania i ostatnio - dwutomowa opowiesc o wyprawie w II wojne swiatowa (Blackout i All Clear - czekaja na polce wiec sie nie moge wypowiadac, ale Londyn w czasie Blitz to jedna z najciekawszych dla mnie epok, wiec na pewno bedzie fajnie). To jeden z tych cykli, w ktorych kazdy tom jest moim ulubionym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooooo, nie wiedziałam, ze Nie licząc psa to dopiero początek! Czytałam jeszcze tylko Przewodnika stada tej autorki, ale to zupełnie inna bajka...

      Usuń
  10. 'Tysiąc wspaniałych słońc' rzeczywiście jak najbardziej godna polecenia, pozostałych pozycji nie znam, ale zapisałam sobie kilka tytułów, np. 'W moim Mitford', bo lubię Gródek i księdza Rafała ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, polecam nie tylko W moim Mitford, ale i całą serię!

      Usuń
  11. Bardzo korzystna zmiana :) Fajny, czytelny szablon. Oby Ci się dobrze blogowało w nowym miejscu!
    Interesująca lista. W większości książki, które zaproponowałaś, nie są mi znane (z wyjątkiem trzech punktów ;))), a więc mam sporo do nadrobienia ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Kaye, witam i dziękuję. A które książki znasz?

    OdpowiedzUsuń
  13. "W moim Mitford" mam, nawet nie wiem skąd. Stoi na półce chyba "od zawsze". I nigdy jej nawet do ręki nie wzięłam, moze tylko przy przeprowadzce. Muszę poszperać...
    Shawa lubię wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  14. Uległam pokusom i przyniosłam dziś z biblioteki: W moim Mitford / Jan Karon, Arbuz / Marian Keyes,Utracona sztuka dochowywania tajemnic / Eva Rice, Mieć wszystko ! / Maeve Haran, Tajemnica zamku Valmy / Mary Stewart. Czyli troche Twoich polecanek, trochę Kasi.eire. Teraz tyko przydałby mi się drugi urlop:-D

    Serdeczności
    Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że ci się książki spodobają. Padma też Karon polecała! A ja musze się zabrać za Mary Stewart, może juz w te wakacje... A urlop też poproszę. Mam co prawda dwa tygodnie w sierpniu, ale już mi mało..

      Usuń
  15. "Ksiądz Rafał" i drugi tom powieści o Nim świetne. "Trzynasta opowiesć" również choć trochę mroczna jak dla mnie. Reverte to moja miłość odąd czytałam "Klub Dumas" każda kolejna jest lepsza. Za to "Tysiąc wspaniałych słońc" to pozycja ,która mnie pokonała. Co do reszty może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego cię pokonał Hosseini? Za rzewny? Za drastyczny? Mnie wciągnęła ta opwieśc od pierwszych stron!

      Usuń