środa, 7 lipca 2010

Mam pytanie!

Proszę szanownego grona blogowego! Jestem wciąż nowa, świeża i niewinna jak pierwiosnek, wielu rzeczy nie wiem, wciąż się uczę, więc od pewnego czasu zastanawia mnie pewien szczegół natury, że tak powiem, technicznej.
Bloga pisze się o książkach właśnie przeczytanych. Rozumiem przez to, że przeczytaną świeżo książkę recenzujemy na blogu i czekamy na komentarze. Ale co z pozycjami przeczytanymi dawno temu, przed erą blogową? Sama jestem namiętną połykaczką książek, czytam je od zawsze i w swoim życiu natknęłam się na wiele książek świetnych, wartych zapamiętania, zachwycenia, polecenia innym, po prostu pisania o nich! I w tym sęk (ten od Dudka, tak  mi się skojarzyło, znacie ten skecz? Fantastyczny jest!) Tak mnie korci, żeby pisać też o pozycjach z "lamusa", ale... Wątpię czy potrafiłabym napisać coś z sensem o książkach przeczytanych dawno temu, wydaje mi się, że powinnam do nich wrócić, skonfrontować moje wspomnienia tych lektur i sprawdzić, czy dziś też zostawiłyby po sobie taki ślad... A może oznacza to, że jednak nie zrobiły one na mnie takiego wrażenia, że gdyby naprawdę były takie wspaniałe, potrafiłabym, o nich napisać mimo upływu czasu...?
I tu czas na moje pytanie! A czy wy, szanowni blogowicze (a właściwie, głównie szanowne blogowiczki), piszecie tylko o książkach właśnie przeczytanych, czy może zaglądacie też do dawnych lektur? I jeszcze, czy staracie się pisać o wszystkich książkach przeczytanych, czy wybieracie te ciekawsze, warte zapamiętania? Bardzo proszę o duuuużo odpowiedzi i komentarzy, bo miłoby mi było poczytac sobie, co Wy na ten temat sądzicie...
Idę teraz kończyć Legacy Katherine Webb, do usłyszenia wkrótce!

2 komentarze:

 1. ekspresyjki
  2010/07/07 22:28:15
  Otóż... ja piszę o książkach, które właśnie przeczytałam, staram się zawrzeć wrażenia "na gorąco" - przyznaję, że czasem jest tak, że książka, którą na początku bardzo wychwalę, po miesiacu już nie wydaje mi się taka świetna. Bywa :) Czasem mam ochotę napisać o książkach, które czytałam przed erą blogową, ale nie robię tego, gdyż uważam, że jednak pewne szczegółu zacierają się w pamięci - i zwyczajnie nie chcę pisać głupot. Wolę do nich wrócić i wtedy skrobnąć recenzje. I tyle :)


  Skarletka
  abiela
  2010/07/08 09:27:21
  Piszę tylko o książkach właśnie przeczytanych, recenzuję wszystkie. Akurat ja nie potrafiłabym pisać o książce, którą czytałam dawno, zbyt dużo wspomnień się zaciera. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyś o takich ksiązkach pisała, wszak to Twój blog:)
  miss_jacobs
  2010/07/08 15:30:19
  Ciężko pisać o książkach, które przeczytało się dawno temu. Po 1 zanikają szczegóły a po 2 również nasz gust czytelniczy stale ulega zmianom to, co kiedyś nas zachwyciło dziś może wywołać jedynie śmiech. Jeśli chcesz opisać jakąś dawno przeczytaną książkę to warto jednak ją przeczytać jeszcze raz. Dużo zależy od tego czy piszesz bloga tylko dla siebie, czy też chciałabyś by inni z tego korzystali. W tym drugim przypadku nie powinno odwalać się fuszerki.
  Osobiście opisałam kilka książek przeczytanych przed powstaniem mojego bloga. Zrobiłam to, bo byłam ich pewna, dlatego śmiało mogłam się podpisać pod swoją recenzją i wszystkimi zarzutami, jeśli takie by były. Staram się pisać o wszystkich książkach przeczytanych, ale nie narzucam sobie terminu, że muszę napisać w tym i w tym czasie. Każdą książkę traktuje indywidualnie, pewne recenzje i odczucia muszą we mnie dojrzeć.
  Przede wszystkim to Twój blog i powinnaś robić to, co Tobie wydaje się słuszne. Dobro innych nie koniecznie oznacza Twoje. Każdy blogger jest niepowtarzalny w swoim stylu, w tym jak pisze recenzje i jak patrzy na książki.
  Pozdrawiam serdecznie :-).
  izusr
  2010/07/08 16:51:40
  Staram się pisać o wszystkich przeczytanych książkach, chociaż wiadomo, nie zawsze to wychodzi. O książkach czytanych kiedyś tam nie piszę, bo nie pamiętam już szczegółów, czasem zaciera mi się nawet cała fabuła i musiałabym każdą z tych książek chociażby sobie przekartkować, żeby wiedzieć o czym była.

  OdpowiedzUsuń
 2. ysabellmoebius
  2010/07/08 20:33:39
  Ja piszę dużo mniej niż bym chciała i przez to głównie o książkach, które właśnie skończyłam. Bardzo chciałabym pisać o wszystkich, które czytam, ale jakoś nie znajduję na to czasu, niestety. Wszystkie notuję sobie w notesiku (a ostatnio też na Lubimy Czytać) wraz ze skrótowymi wrażeniami.

  Jeszcze bardziej chciałabym dodatkowo wracać do książek dawniej przeczytanych i pisać o nich. Marzy mi się taka forma zbiorcza, w której w jednej notce pisałabym o kilku książkach jakoś ze sobą powiązanych, czy to z jednej serii, czy jednego pisarza, czy o podobnej tematyce, czy może dziejących się w podobnych czasach w każdym razie o książkach, które mi się wzajemnie ze sobą kojarzą i chciałabym je ze sobą porównać i wydobyć na światło dzienne.

  Sama ogromnie lubię czytać notki o książkach, które ktoś czytał dawno, a nadal chce o nich pisać mam wrażenie, że wtedy opinia jest bardziej przemyślana, wyważona i jakaś taka prawdziwsza. Może dlatego, że widać jak na tę lekturę patrzy się z dystansu, a to dla mnie interesująca sprawa...

  Jasne, że nie dam rady napisać o każdej książce, którą w życiu czytałam. Z niektórych zupełnie nic mi nie zostało, ale część wspominam do tej pory i uważam, że te moje wspomnienia są równie ważne co świeże wrażenia po przeczytaniu książki, choć na pewno nie są tym samym. Na pewno nie da rady napisać takiej samej recenzji w dzień i w rok po przeczytaniu książki, ale czy to znaczy, że ta druga będzie gorsza? Nie sądzę, nawet jeżeli zapomnimy o jakichś szczegółach.
  dabarai
  2010/07/08 20:42:16
  Witam wszystkie blogowiczki! Dziekuje za wasze przemyslenia, strasznie mi przyjemnie sie czyta wasze komentarze! Milo uslyszec opinie roznych blogowiczow na tematy bliskie sercu... :) Ciezko sie pisze o ksiazkach czytanych dawno, ale chyba kilka z nich przeczytalabym jeszcze raz dla samej przyjemnosci napisania o nich pozniej. Sa pewne tytuly, ktore zrobily na mnie ostatnio potezne wrazenie i az mnie nosi, zeby je wszystkim polecac. Takie jak "Znamie" Nancy Huston, "Notatki o skandalu" Zoe Heller i tak dalej, i tak dalej.. Chyba bede musiala do nich wrocic... :)

  Pozdrawiam serdecznie.
  kasia.eire
  2010/07/08 20:45:21
  a ja piszę na swoim blogu o czym chce, o przemyśleniach dotyczących czytania, o nowościach i o starszych, które chciałabym polecić (mam taką kategorię Stare, ale jare). Twój blog, twój wybór o czym chcesz pisać. Myślę, że panuje tu pełen luz.
  dabarai
  2010/07/08 20:54:09
  @Kasia.eire: podoba mi sie ta kategoria...
  agnes_plus
  2010/07/12 23:06:30
  No widzisz, a u mnie jest nawet kategoria "Czytane dawno temu" i tam jest najwięcej (na razie) wpisów :)

  OdpowiedzUsuń