niedziela, 16 grudnia 2012

Bardzo Subiektywna Lista Tegorocznych Potencjalnych Prezentów Książkowych

Co książkochłony lubią dostawać w prezencie? Książki!
Co książkochłony lubią dawać innym w prezencie? Też książki!

Poniżej prezentuję Bardzo Subiektywną Listę Tegorocznych Potencjalnych Prezentów Książkowych (BSLTPK). Część książek już sobie zażyczyłam pod choinkę, nad niektórymi się zastanawiam, jeszcze inne czytałam w tym roku. Mam nadzieję, że wy również podzielicie się swoimi typami na świąteczne prezenty!
Eliza Mórawska - "White Plate. Słodkie"
Znana i popularna autorka blogu kulinarnego White Plate, Liska, wydała swoją pierwszą książkę! Znajdziemy w niej przepisy na pyszne słodkie wypieki napisany w języku angielskim i polskim (szczególnie istotne, jeśli książka ma być prezentem dla takiego Ulubionego Anglika lub Potencjalnej Teściowej...)
Maja Łozińska, Jan Łoziński - "Historia polskiego smaku"
Książka, na myśl o której cieknie książkochłonowi ślinka. Kulinarna historia Polski, opowieść o biesiadach, polskim stole i tych, którzy przy nim siedzieli. Anegdoty, historyczne detale, wspomnienia, listy. Po przeczytaniu "W ziemiańskim dworze" mam straszliwą ochotę na węcej podobnych książek. Polska literatura popularnonaukowa, którą chce się czytać!
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna - "Paryż. Miasto sztuki i miłości 
w czasach belle epoque" 
Od kiedy przeczytałam "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich", powyższa książka znajdowała się na mojej liście życzeń. Paryż jest fascynujący, szalony i pełen artystycznej fantazji, a w tej książce autorki opisują jedną z najciekawszych epok w jego historii. W dodatku książka jest pełna ilustracji, które mam nadzieję, w pełni oddają klimat tych czasów. 
Marcin Gutowski - "Trójka z dżemem - palce lizać! Biografia pewnego radia" 
Ostatnio na nowo odkryłam Trójkę, świetną muzykę, fantastyczne programy prowadzone przez niezapomnianych prezenterów. Ta książka została przygotowana specjalnie z okazji 50. urodzin III Programu Polskiego Radia i nie mogę się doczekać, kiedy ją będę mogła przeczytać. 
Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka - "500 polskich książek, 
które warto przeczytać"
Od lat na rynku angielskim funkcjonują różne listy książek, które należy przeczytać zanim się umrze, literackich kanonów, najlepszych książek i obowiązkowych powieści. Cieszę się, że pojawiła się na polskim rynku podobna książka - ciekawe, które pozycje znalazły się na tej liście...
Izabela Meyza, Witold Szabłowski - "Nasz mały PRL. 
Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" 
Powrót do peerelowskiej rzeczywistości - dwoje dziennikarzy postanowiło przez pół roku porzucić współczesne wynalazki i wygody i przenieść się w przeszłość. Powrót do czasów dla wielu z nas znajomych, przez niektórych wspominanych z rozrzewnieniem, przez innych ze zgrozą, na pewno zainteresuje nie tylko tych, którzy w tej rzeczywistości dorastali, ale też tych, którzy znają ją tylko z opowiadań innych. 
Aleksandra Szarłat - "Prezenterki"
Kto pamięta czarno-białą telewizję, programy zapowiadane przez znane spikerki? Autorka książki przedstawia sylwetki kobiet, które pracowały w polskiej telewizji od lat pięćdziesiątych, ich prywatne i zawodowe życie, w czasach, gdy telewizja była zupełnie inna, niż ta obecna.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk- "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" 
Czekałam długo i cierpliwie na nową powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i jak wiecie, ponowne spotkanie z autorką uważam za bardzo udane. Miłośników "Cukierni" ucieszy to, że w powieści spotykamy naszych starych znajomych z poprzednich książek.
 Małgorzata Musierowicz - "McDusia" 
Książka oczekiwana przez wszystkich fanów Jeżycjady - młodych i starszych. Mimo mieszanych opinii na blogach książkę na pewno przeczytam, bo należy do jednej z moich ukochanych serii. Będzie to szczególnie odpowiednia lektura o tej porze roku, bo jej akcja toczy się w okresie Bożego Narodzenia.
 
J.K. Rowling - "Trafny wybór"
Najbardziej wyczekiwana premiera tego roku. Pierwsza książka autorki powieści o Harrym Potterze dla dorosłych. Niestety, wielbicieli słynnego czarodzieja muszę rozczarować, bo to książka dla Mugoli o Mugolach. Konkretnie o Mugolach z małego miasteczka. Powieść pełna czarnego humoru i interesujących postaci. 
Elżbieta Cherezinska - "Korona śniegu i krwi"
Moje zachwyty nad książką można przeczytać tutaj. Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Z rozmachem napisana, epicka opowieść o fascynującym fragmencie naszej historii. Niesamowita, wciągająca, pełna niespodzianek. Oczekuję z niecierpliwością na część drugą. 
Zośka Papużanka - "Szopka"
Powieść nominowana do Paszportów Polityki. Opowieść o polskiej, wielopokoleniowej rodzinie z jej wszystkimi przywarami, dramatami i konfliktami. Debiutancka powieść "opowiadająca o kolejnych etapach naszego życia, o tym, jak je postrzegamy później, a konfrontacja ta bywa zaskakująca".

Katarzyna Grochola - "Houston, mamy problem"
Nowa powieść autorki poczytnej sagi, z którą mam ochotę się zapoznać. Powieść o trzydziestokilkuletnim mężczyźnie na życiowym zakręcie, o jego życiu i o kobietach, które go otaczają. Kiedyś podobały i się powieści Grocholi, zobaczymy, jak będzie tym razem...
Agnieszka Topornicka - "Wakacje od życie"
Bardzo spodobała mi się debiutancka powieść autorki, "Cała zawartość damskiej torebki", bo Topornicka pisała o Polsce z perspektywy emigrantki powracającej do kraju i porównującej zastałą rzeczywistość z życiem poza granicami ojczyzny... W najnowszej powieści pisze o Amerykańskiej Emigracji w końcu XX wieku, o naszych rodakach zagranicą i o konfrontacji oczekiwań z rzeczywistością. 

10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe prezenty :) Z tych książek posiadam tylko dwie - Rowling i Gutowskiej-Adamczyk (ale tej pierwszej jeszcze nie czytałam). Z biblioteki mam Cherezińską i jestem tą książką oczarowana - rewelacja, i "Paryż..." i obie chciałabym mieć na własność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rowling mam po angielsku, szczerze mówiąc jakoś nie mogę się za nią zabrać na razie, ale na pewno ją przeczytam... Cherezińska tak mi się spodobała, że zażyczyłam sobie ją namacalną.

   Usuń
 2. "Paryż. Miasto sztuki i miłości
  w czasach belle epoque" oraz "Podróż do miasta świateł" to równiez moje ogromne marzenie. Chyba sama sobie zrobię prezent.. ;p
  Życzę, abyś dostała przynajmniej część z tych upragnionych ksiązek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. POdróż podobno już na mnie czeka (czytałam ją na kindlu), a "Paryż. Miasto sztuki i miłości" to książka, którą będę oglądać i smakować po kawalku... Jakie ten PWN świetne książki ostatnio wydaje!!!

   Usuń
 3. Mój list do Mikołaja zawierał tylko trzy pozycje:
  - Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal "Mossad"
  - James Clavell "Shogun"
  - i coś Nigelli Lawson

  Ja Mikołaj dostałam listę na
  - Becki Fitzpatrick "Finale"
  - Christophera MacDougalla - "Urodzeni biegacze"
  - Magdy Gessler "Kuchenne rewolucje"
  - Andrzeja Maleszki 'Magiczne drzewo" Olbrzym i Pojedynek

  Ja Mikołaj, już owe zamówienie zrealizowałam, zapakowałam i podpisałam, oraz schowałam.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigelli mam Kuchnię i książkę świąteczną. Obie bardzo ładnie wydane. Z Kuchni mam kilka ulubionych przepisów, używanych często, Świąteczną Nigellę przeglądam z przyjemnością przed świętami i kilka razy też coś z niej ugotowałam... Oprócz tego maniakalnie oglądam powtórki jej programó świątecznych w telewizji. Mniam. A Shoguna chyba ma maoja mama.... Hmmm. Zapytam się, czy czytała...

   Usuń
 4. A ja bym stworzyła nieco inną listę, ponieważ ludzie z mojego otoczenia czytają inny rodzaj książek. Postawiłabym raczej na klasykę, poezję i kryminały;]

  OdpowiedzUsuń
 5. O, jakieś konkretne przykłady?Klasyki mam sporo, a kryminałó także, chociaż jakoś mi się ostatnimi czasy przejadły...

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tej listy najchętniej przeczytałabym "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem", ale ta książka coś nie chce wpaść w moje ręce ;) Ciekawa jestem, jak autorzy sobie poradzili z tym nietypowym wyzwaniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie, chociaż myślę, że starszym czytelnikom, na przykład moim rodzicom, książka może się bardziej spodobać.

  OdpowiedzUsuń