niedziela, 17 października 2010

Śladami Jane Austen

Cóż może być przyjemniejszego dla zdeklarowanego książkochłona niż zwiedzanie miejsc związanych ze słynnymi pisarzami i chłonięcie atmosfery? Piękne słoneczne niedzielne popołudnie to dzień w sam raz na zwiedzanie Chawton, wioski związanej z Jane Austen i jej rodziną! Spędziłam wspaniały dzień wędrując po okolicy, a moją przewodniczką była Padma z Miasta Książek.

Zwiedzanie zaczęłam od domu Jane Austen:
W 1809 roku Jane wraz z matką i siostrą Cassandrą zamieszkała w Chawton Cottage i to tu powstały Emma, Masfield Park i Perswazje. Obecnie znajduje się tu muzeum poświęcone Jane Austen.
Dom jest mały ale przytulny. Każdy z pokoi udekorowany jest meblami z epoki, bądź ich replikami, takimi jak łóżko w sypialni pisarki, które dzieliła ze swoją siostrą Cassandrą:

W pokojach można też oglądać memorabilia związane z pisarką i jej rodziną, pokazane są też przedmioty codziennego użytku z epoki, podobne do tych, które mogła używać Jane Austen, na przykład miska i dzbanek do porannych ablucji:

I chociaż muzeum jest małe, znajdują się w niej takie perełki jak stół, przy którym pisarka pracowała:

Po obejrzeniu muzeum i herbatce wypitej w uroczej herbaciarni:
przyszedł czas na spacer do Chawton House.

O Chawton, zbiorach tamtejszej biblioteki i stajni, przerobionej na budynek mieszkalny, pisała już Padma. Ja mogę tylko potwierdzić, że parapety są wspaniałe:
Podobnie jak wnętrza, meble, wyposażenie i sam budynek:

Okolica jest równie piękna. Zwiedziłam kościółek, znajdujący się na terenie posiadłości. Na cmentarzu tuż za nim pochowane są matka i siostra Jane Austen:
Chawton House, posiadłość należącą kiedyś do brata Jane Austen, Edwarda Knighta, w której znajduje się biblioteka, widziałam tylko z zewnątrz.

Za to ogrody i resztę posiadłości mogłam zwiedzić i podziwiać do woli, zastanawiając się, czy Jane Austen też spacerowała kiedyś tymi ścieżkami, podziwiając piękno okolicznych krajobrazów.

Droga Padmo, serdecznie dziękuję za zaproszenie i pogaduszki o Jane Austen i książkah! A wszystkich miłośników Jane Austen zachęcam do zwiedzenia tego uroczego zakątka w hrabstwie Hampshire.

1 komentarz:


 1. nutta
  2010/10/18 08:31:30
  Ach, jaka wspaniała wycieczka:)
  bsmietanka
  2010/10/18 09:52:53
  Też bym zrobiła sobie taką wycieczkę - zazdroszczę ;)
  Jeśli masz ochotę zapraszam do łańcuszka
  padma
  2010/10/18 12:11:23
  To ja dziękuję za odwiedziny:) Super, że tak udała nam się pogoda, Twoje zdjęcia są świetne!
  dabarai
  2010/10/18 21:06:18
  Dziekuje! Pogoda naprawde dopisala, towarzystwo przyjemne, nic tylko zwiedzac, podziwiac i chlonoc!

  OdpowiedzUsuń