środa, 1 maja 2013

Polskie love story (Anna Ficner-Ogonowska, "Alibi na szczęście")

Zacznijmy od tego, że na mnie niestety ckliwe romanse jakoś nie działają. A przynajmniej działają rzadko. Gwoli wyjaśnienia dodam, że pisząc „ckliwe romanse” mam na myśli książki, o których niektóre czytelniczki piszą, że są wzruszające, że się przy nich „spłakały się do cna”. Ja mam raczej oczy w suchym miejscu umieszczone, bo zwykle mało się przy książkach wzruszam. A jednak lubię czytać te wyśmiewane przez niektórych babskie romanse, historyczne głównie, czasem współczesne, bo lubię od czasu do czasu poczytać o tym, jak to szczęśliwe zakończenia zdarzają się nawet tym, którzy w nie się boją wierzyć. Dlatego pomimo ostrzeżeń Padmy postanowiłam sięgnąć po „Alibi na szczęście”Anny Ficner-Ogonowskiej i sprawdzić, czy rzeczywiście jest to książka, o której nie można zapomnieć.
Hania, bohaterka książki, powoli stara się ułożyć życie po ogromnej stracie jaka ją spotkała. Jej najbliższa przyjaciółka, Dominika, przeżywa wielką miłość (po raz kolejny), a Hanka żyje tylko pomiędzy pracą a domem. Zafascynowany nią Mikołaj będzie musiał przebić się przez mur, jakim otoczyła się dziewczyna i przekonać ją, że miłość warta jest ryzyka. Na ponad sześciuset stronach czytelnik śledzi miłosne perypetie przyjaciółek i stara się zrozumieć, dlaczego Hance tak trudno jest zaangażować się w nowy związek i jaka tragedia ją spotkała. Jednym słowem, romans jak się patrzy. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie parę „ale”.

„Alibi na szczęście” to debiutancka powieść, która (jeśli wierzyć informacji na okładce) została wysłana do wydawnictwa przez męża autorki. Być może została też wydana przed ostateczną redakcją, bo jedna rzecz mnie specjalnie w niej znużyła – otóż książka jest zdecydowanie za długa. Ja bardzo lubię powieści grube, grubiaste, ale ta powinna zostać skrócona o co najmniej jedna trzecią. Myślę, że spokojnie można by było pominąć niektóre poboczne wątki, przyspieszyć akcję i pozwolić Hance i Mikołajowi nieco szybciej zdecydować się na pewne kroki. Poza tym postacie. Słyszałam już (to znaczy czytałam) narzekania na Hankę, która jest w tej powieści wyjątkowo bierna, bez wyrazu, bez charakteru. Przypomniała mi się zaraz inna nieporadna bohaterka, Zosia z „Drogi do Różan”, ale w porównaniu z nią bierność Hanki można jednak usprawiedliwić. I jeszcze jedno – chociaż Hanusine rozmemłanie może mentalnie znużyć, przyznam, że mnie bardziej na nerwy działała wiecznie wrzeszcząca i trzaskająca drzwiami Dominika. Nawet wszechobecne zdrobnienia nie męczyły mnie tak bardzo jak pokrzykiwania pani stomatolog, która momentami zachowywała się jak mała rozpuszczona dziewczynka... Natomiast o dziwo, spodobała mi się postać Mikołaja – fajnie poczytać o bohaterze, który musi się namęczyć, żeby kobietę zdobyć, bo mu ona nie wskoczy od razu do łóżka. 

Pomimo wszystkich uwag, pomimo marudzenia na długość i postacie, coś w tej powieści naprawdę mi się spodobało. Historia opowiedziana przez Annę Ficner-Ogonowską, chociaż nieco nierealna, bajkowa, grająca bez pardonu na emocjach, zdołała mnie poruszyć. Może dzięki temu, że zaintrygowała mnie tajemnica Hanki, przyczyna jej zachowania? Może dlatego, że Mikołaj był w niej tak beznadziejnie zakochany? Może dlatego, że od czasu do czasu lubię poczytać sobie o miłości przez wielkie M, która gotowa jest na wiele wyrzeczeń i cierpliwa jak kamień? A może i dlatego, że od czasu do czasu jakiś ckliwy romans na mnie po prostu zadziała.

Ps. Podobno część druga jest lepsza i (co najważniejsze) krótsza, więc zamierzam po nią sięgnąć. Wy zaś przeczytajcie „Alibi na szczęście” tylko jeśli macie odpowiedni nastrój i dużo wolnego czasu...

10 komentarzy:

 1. Mam ten sam problem z romansidłami zakrapianymi łzami przez ich główne bohaterki. Wychodzę na nieczułą jędzę, bo zamiast popłakiwać razem z nimi, najczęściej zgrzytam zębami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam myślę, że każdy odbiera książki inaczej, rzęsiste łzy czy nie, to nie znaczy czasem, że się coś nie podobało. Z drugiej strony, czasem za dużo romansu, sensacji pod publikę, takiej emocjonująco wycieńczającej, może moim zdaniem powieści zaszkodzić. Podobnoż druga część jest lepsza. Mam nadzieję, że to oznacza nieco mniej taniej sensacji.

   Usuń
 2. Ja czasami lubię oddać się w sidła romansu :) O tej książce czytałam bardzo sprzeczne opinie, twoja jest wyważona :P Może, gdy wyjdzie słońce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że jako książka czytana dla relaksu jedynie może się sprawdzić. I jeśli nie będzie się od niej zbyt wiele wymagać, nada się. :)

   Usuń
 3. Na pewno przeczytam tę książkę, ponieważ posiadam ją, jednak przyznam szczerze, że wcześniej byłam lepiej nastawiona do niej. Teraz trafiam na niezbyt pochlebne opinie i obawiam się, że nabycie jej było błędem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy książki odbiera indywidualnie - kto wie, może ci się spodoba? A jeśli nie, można zawsze wymienić. A posiadanie książki oznacza, że możesz poczekać na odpowiednią dla niej chwilę. :0

   Usuń
 4. "Być może została też wydana przed ostateczną redakcją" :D Albo i przed pierwszą ;)
  U nas się chyba nie szanuje czytelników nurtu popularnego i wydaje takie teksty z biegu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się na pracy redaktora, ale ciekawi mnie, jak bardzo taki redaktor ingeruje w treść książki. Na ile jest odpowiedzialny za to, w jakim kształcie książka się ukaże, a na ile tylko może sugerować zmiany autorowi... Może ktoś wie, jak to wygląda od podszewki?

   Usuń
 5. Może i za gruba ta książka, ale ma coś takiego w sobie, że w czasie przerwy czytania, chce się ciągle do niej wracać. Myśli się o tym, kiedy zakończę inne zajęcia żeby powrócić do czytania. Mnie wciągnęła i z przyjemnością oddałam się lekturze, drugiemu tomowi również. Czekam na zakończenie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno niedługo ma wyjść trzeci tom, więc jeśli nadarzy się okazja, przeczytam dwa kolejne i sprawdzę, czy mi się spodobają.

   Usuń