środa, 9 maja 2012

Alfabet Dabarai - I jak Ilustracja

Ilustracje w książce to ważny element, który czasem jest przez czytelnika pomijany, traktowany jako mało istotny. Tymczasem ilustracje wzbogacają tekst, wspomagają wyobraźnię, a czasem są równie ważnym przekaźnikiem treści książki, co słowo pisane. W książce dla dzieci ilustracje są szczególnie ważne, dlatego bardzo się cieszę, kiedy w księgarniach i bibliotekach odkrywam (obok wiecznych disnejów i podobnych ohydek) nowe pięknie ilustrowane książki dla najmłodszych. Oto mój subiektywny przegląd ilustratorów i ich prac.
Jan Marcin Szancer
Mój ukochany polski ilustrator książek dla dzieci. Bardzo charakterystyczna kreska, lekka i delikatna, tak jakby niedokończona, czasem tylko czarno-biała. Pamiętam go przede wszystkim z jako autora pięknych, kolorowych, pełnych szczegółów ilustracji książek Jana Brzechwy, a przede wszystkim książek o Panu Kleksie!
Ale miałam w domu także inne jego książki, na przykład tę:
Powyższe ilustracje pochodzą z tej strony. Szancer ilustrował też książki dla dorosłych, do moich ulubionych należał "Kapitan Fracasse" Teofila Gautier:
Małgorzata Musierowicz
Kto zna Jeżycjadę, ręka do góry! A kto wie, że pani Małgorzata Musierowicz jest z wykształcenia grafikiem i sama ilustruje swoje książki? Jej ilustracje są tak integralną częścią jej powieści, że ja sobie ich nie umiem wyobrazić w innym wydaniu...
Oto niezapomniane Świnki Trzy z "Kwiatu kalafiora". Niestety Bobcia z pisankami nie udało mi się znaleźć....
Przy okazji przypomniało mi się, że pani Musierowicz napisała też „Ble ble” - bardzo fajną książkę dla dzieci (drugą w serii zatytułowanej „Bambolandia”), którą czytałam wieki temu. Poniższa ilustracja pochodzi właśnie z tej książki...Więcej znajdziecie na oficjalnej stronie pisarki, skąd pochodzą także powyższe ilustracje!
Bohdan Butenko
Niesamowity, zwariowany, barwny styl, jedyny w swoim rodzaju, do tego chyba świetne poczucie humoru. Książki z ilustracjami pana Butenki pamiętam do dziś. Więcej o nim dowiecie się z tej strony!


Teraz czas moich ulubieńców z Wyspy:
Emily Gravett
Emily Gravett jest ilustratorką i autorką książek dla dzieci. Jej pierwsza książka, „Wolves”, zdobyła prestiżową nagrodę Greenaway. Kolejne książki też są niesamowicie popularne wśród dzieci i dorosłych i zawsze zaskakują! Autorka ma również swoją stronę – też bardzo interesującą i pełną niespodzianek!
Nick Sharrat
Autor i ilustrator, znany przede wszystkim ze współpracy z innymi pisarzami, przede wszystkim Jacqueline Wilson.
Shirley Hughes
Bardzo popularna ilustratorka, która karierę rozpoczęła w latach pięćdziesiątych. Jej najsłynniejsza książka, wciąż uwielbiana przez dzieci to „Dogger”, ale popularna jest też jej seria o małym chłopczyku o imieniu Alfie.
Lauren Child
Jedyna i niepowtarzalna autorka i ilustratorka książek o słynnym rodzeństwie: Charlie i Lola są też znani w Polsce, a tytuły książek o nich są także znakomite! Oprócz tego Lauren Child jest też autorką innych książek, ilustruje też książki innych pisarzy, a jej styl jest nie do podrobienia... Strona autorki jest też ciekawa...
   
Jan Pienkowski
Ilustrator polskiego pochodzenia. Chociaż jego styl jest różnorodny, najbardziej lubię te czarnobiałe sylwetki...
A teraz czas na was! Którzy ilustratorzy należą do waszych ulubieńców? A może czyjegoś stylu nie lubicie? Mam nadzieję, że dzięki wam poznam wielu ciekawych i oryginalnych twórców!

2 komentarze:

 1. zacofany.w.lekturze
  2012/05/10 09:05:13
  Czy ta ilustracja z Gautiera to na pewno Szancer? Mały obrazek, ale sygnatura jakby Gustave'a Dore:)) Ja się upomnę o Leonię Janecką (Chłopcy z Placu Broni), Marię Orłowską-Gabryś (Edith Nesbith), a przede wszystkim o Janusza Grabiańskiego - mistrzostwo świata w Sierotce Marysi i Cudownej podróży:)
  Gość: Traube, h84n3.blg-stadsnat.ias.bredband.telia.com
  2012/05/10 18:42:43
  Proponuję rzut oka na ilustracje Belgijki Kaatje Vermeire (google - obrazy).
  Próbka:

  29.media.tumblr.com/tumblr_led2b6jOnx1qzipxso1_500.jpg

  Strona www:

  www.kaatjevermeire.be/index1.html

  Pozdrawiam,
  dabarai
  2012/05/10 21:48:49
  ZwL - ekhem, pomymlały mi się wydania... już się poprawiłam... :)

  Mairę Orłowską-Gabryś pamiętam, ilustrowała inna ksiązkę Ewy Szelburg-Zarębiny i oczywiście Nesbitt! Jeśli chodzi o Grabiańskiego wujek google podpowiada, że ilustował Bajki Perraultta. Leonii Janeckiej nie kojarzę...
  dabarai
  2012/05/10 21:50:52
  Traube - nie znam zupełnie, dziękuję, przyjrzę się. Nie wiem, czy jakieś książki z jej ilustracjami pojawiły się w Polsce lub UK?
  zacofany.w.lekturze
  2012/05/10 22:34:36
  Jedno z wydań Fracasse'a ilustrował Antoni Uniechowski, uwielbiam jego kreskę i do dziś żałuję, że nie nabyłem nigdy Lalki Prusa z jego ilustracjami. Ilustracje Janeckiej do Chłopców z Placu Broni: jarmila09.files.wordpress.com/2009/11/chlopcy_02_blog.jpg Zawsze mnie rozczula ten salutujący Nemeczek okręcony szalikiem (lewy dolny róg).
  delibros
  2012/05/11 08:19:36
  Polecam jeszcze ilustracje M. Ignerskiej (Wielkie marzenia, Wszystko gra), M. Hanulak (Pampillio, Smonia), M. Oklejak (seria o Basi), J. Wilkonia (Kici kici miau, Rzecz o tym jak paw wpadł w staw, Księga dżungli, Wilczek), I. Chmielewska (Domowe duchy, Pamiętnik Blumki), J. Concejo (Dym)
  Gość: Traube, h84n3.blg-stadsnat.ias.bredband.telia.com
  2012/05/11 18:10:25
  Nie wiem czy coś z ilustracjami K.V. ukazało się w Polsce. Jej książki są na amazonie, choć nie wiem, czy coś przełożono na angielski. Ja wypatrzyłem jedną z jej ilustracji na którymś z książkowych blogów, nie pamiętam którym. Znam to wyłącznie z netu. Ale bardzo mi się te obrazki podobają.
  Pozdrawiam,
  agnes_plus
  2012/05/13 00:03:25
  Szancera uwielbiam, kocham wręcz :) I bardzo, ale to bardzo dziękuję za rysunek z Ble Ble - uświadomiłaś mi, że ja to czytałam!
  Moje ulubione ilustracje to Stasys, ilustrował "Małą złą czarownicę"
  mcagnes.blogspot.com/2010/08/maa-za-czarownica-vaclav-ctvrtek.html
  dabarai
  2012/05/14 22:26:15
  ZwL - dziękuję za przypomnienie Uniechowskiego, to chyba on ilustrował moje wydanie Pollyanny, piękne są jego rysunki...

  Delibros - witam i dziękuję! Ho, ho, mnóstwo nieznanych mi nazwisk, będę szukać i przeglądać!

  Traube - dzięki, będę się rozglądać!

  Agnes - no właśnie, ja dopiero ostatnio przypominam sobie bardzo interesujące książki, które kiedyś czytałam, i o których zapomniałam! Twój post o Małej złej czarownicy przypomniał mi o Rumcajsie!! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. malami.malami
  2012/05/15 18:28:51
  Mnie się bardzo podobają ilustracje do szwedzkich bajek, np Charlotte Ramel, które sprawiają, że po lekturze mam ochotę rozłożyć farby i malować z synkami :)
  Jestem też wielką fanką ilustracji (niestety nie pamiętam teraz autora) Beatrix Potter, ale jestem pewna że każdy wie o jakie ilustracje chodzi :)
  airam.s
  2012/05/16 00:44:50
  Ilustracje Szancera są wspaniałe! Do książek, które wspominasz powyżej dorzucam jeszcze moje wydanie 'Pinokia' www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=75051

  Uwielbiałam też 'Sceny z życia smoków' - tylko nie pamiętam czy to autorka była ilustratorką...?

  Zgadzam się, że 'Jeżycjada' nie byłaby taka sama, gdyby nie ilustracje Musierowicz. Tak samo z 'Kubusiem Puchatkiem', który nie były sobą bez obrazków E H Sheparda.

  Do tego jeszcze w dzieciństwie uwielbiałam kreskę Jeana-Jacquesa Sempé w historyjkach o Mikołajku. I komiksy Janusza Christy (Kajko i Kokosz!) - też za kreskę.

  Patrzę teraz na moje regały z 'dorosłymi' książkami i widzę, że raczej ubogie są w grafikę. Za wyjątkiem serii Terrego Pratchetta ze wspaniałymi ilustracjami Paula Kidby. Szkoda, że wydawcy każą nam wyrastać z ilustrowanych książek...

  Dzięki za tę notkę - przypomniała mi moje ukochane czytadła z dzieciństwa. Chyba odkurzę biblioteczkę przy najbliższej wycieczce do Polski.

  Aaa - i jeszcze Grzegorz Rosiński! Wprawdzie trochę nie na temat, bo to komiksy, ale ilustracje przepyszne!
  dabarai
  2012/05/19 21:02:16
  Malami - Beatrix Potter ilustrowała swoje własne książki. Bardzo fajne są jej książeczki.

  Airam.s - o, tak, "Sceny z życia smoków" pamiętam, szczególnie Żabę w pepegach!! Mikołajka też uwielbiałam, ci jego koledzy to była świetna grupa... Mnie tez brakuje tych ksiązek na półce, na wyciągnięcie ręki.. No cóż, może tak po troszku warto je poprzywozić...
  Gość: Agata Adelajda, ptkigk.ertel.com.pl
  2012/05/31 14:33:31
  Uparłam się kupić dziecku Lokomotywę z ilustracjami Szancera właśnie. I jakież było moje zdziwienie, kiedy udało mi się dostać śliczne nowe wydanie - dokładnie takie, jakie chciałam. Zresztą wolę powtórnie wydawane starsze pozycje, niż nowe. Chociaż i ja i mój Mały jesteśmy zakochani w Panu Kuleczce.
  dabarai
  2012/06/01 20:45:05
  Agata Adelajda- a Pana Kuleczki nie znam. Hm. A wznowienia starszych wydań to świetna sprawa!

  OdpowiedzUsuń